fb-pixel

News

World Book Day Dress Up Winners!

On World Book Day last week, we had an equally wonderful Dress Up as every year – with such amazing effort evident from so many children and families, bringing a palette of colour to our screens. 

All children had the chance to ‘parade’ in their year groups and then the judges (who were exasperated by how difficult a job they had been given!) chose their winners! Prizes, certificates and Commends will be winging their way to the following children! 

Year 3

1st –  Harriet 3LG as The Golden Ticket from Charlie and the Chocolate Factory by Roald Dahl 

2nd – Thomas 3NC as Mr Willy Wonka from Charlie and the Chocolate Factory by Roald Dahl 

3rd – Arya 3NC as The Worst Witch by Jill Murphy 

 

Highly Commended

Kasper 3NC as James – James and the Giant Peach
Jessica 3GC as Mr Toad – Wind in the Willows
Scarlett 3LG as Dot – The Dotty Detective

Year 4

 1st – Maxwell 4NH as Pirate Purplebeard from The Pirate-Cruncher by Jonny Duddle 

 2nd – Jessica 4SP as Veruca Salt from Charlie and the Chocolate Factory by Roald Dahl 

 3rd – Amelie 4SP as Violet Beauregard from Charlie and the Chocolate Factory by Roald Dahl 

 

Highly Commended

Sofia 4Sp as a Yeti from The Abominables by Eva Ibbotson
Christina 4TB as a witch from A Bad Spell For the Worst Witch by Jill Murphy
Soha 4NH as the owner of the Hotel Flamingo by Alex Milway
Robin 4NH as Nilly from Doctor Proctor’s Fart Powder by Jo Nesbo
Dylan 4NH as the Peach from James and the Giant Peach

Year 5

 1st –  Aaron 5AD as The Joker from Batman by Bob Kane 

 2nd – Emily H 5AD as Charlotte the Spider from Charlotte’s Web by E.B. White 

 3rd – Serafina 5TW as The Red Crayon from The Day The Crayons Quit by Drew Daywalt 

 

Highly Commended

Artin 5SB as Robin Hood from The Merry Adventures of Robin Hood by Howard Pyle
Alicia 5JD as Harley Quinn from Batman by Paul Dini
Ayla 5TW as Gangsta Granny from Gangsta Granny by David Walliams

Year 6

1st – Charlie S 6KA as Dr Frankenstein from Frankenstein by Mary Shelley 

 

2nd – Oliver 6SB as Dumbledore from the Harry Potter Series by J.K. Rowling 

 

3rd – Yasmine 6SB as Maleficent from Maleficent by Elizabeth Rudnick  

 

Highly Commended

Ben C 6KA as Magwitch from Great Expectations by Charles Dickens
Charlotte 6SB as The Golden Snitch from Harry Potter
Iris 6RA as from Malory Towers by Enid Blyton
Nepheli 6KA as The Mad Hatter from Alice in Wonderland by lewis Carroll

Year 7

1st – Amirali 7AW as a Dark Jedi from Star Wars by Timothy Zahn
2nd – Lola 7NR as Miss Peregrine from Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children by Ransom Riggs
3rd – Cecily 7FH as Lyra with Pan from Northern Lights by Phillip Pullman  

Year 8

1st – Sasha 8RG as Jo March from Little Women by Louisa May Alcott