fb-pixel Staff and Governance | Prep School London | Mill Hill Schools

Staff and Governance

Court of Governors
Chair of Governors Mr E Lipton BSc (Hons), MBA, FRSA, FRICS
Vice Chair of the
Court of Governors
Mrs S J Miller BA (Hons)
Governors Professor E WFW Alton MA, MB, BS, MD, FRCP, FHEA, FERS, FMedSci
Mrs C Avery MA (Oxon)
Mr Simon Bayliss BSc (Hons), PGCE, MSc
Mr K A Doble BA PDM PGCE FRSA
Mr P Dunleavy BA (Hons) CISSP-ISSAP, CISM, CDPO, MBCS
Mr R A Eliott Lockhart MA, MPhil
Mr A Millet BA, MBA, FCA
Mrs M Moore Msc (Dist), BA (Hons); FCIPD
Mr N Nihat
Dr K O’Neill-Byrne BA (Hons), MB, BCh, BAO, Dip. Clin. Psych., FRCPsych
Mrs M Patel MBA
Mr M Skelly BEng (Hons), PhD, RAEngVTF
Mrs S Stoneham LLB (Hons), LPC
Clerk to the Court of Governors Mrs M Bassingthwaite BA (Hons)
The Foundation Senior Staff
CEO of The Mill Hill School Foundation Mr A Spencer MA (Hons), ACA
Executive Assistant to CEO, The Mill Hill School Foundation Ms J Warbey
Director of Operations Mr S Ryan MSc
Director of Finance and Resources Mrs N Marlow BA ACA
Senior Management Team
The Headmaster: Mr L Roberts MA, PGCE
Senior Deputy Head (Pastoral):
Ms K Scanlan
Deputy Head (Operations):
Mr J Fleet BSc
Deputy Head (Academic):
Mrs J Lumsden BSc
Head of Lower School:
Ms R Sutherns MA
Assistant Head (Pupil and Staff Wellbeing): Mrs L Russo BA
Assistant Head (Teaching and Learning)/History: Mrs C Smith BA
Assistant Head (Digital Learning:
Mr P Fannon
Heads of Year
Head of Year 6: Miss K Hockley BA
Head of Year 7: Miss R Alderton BA
Head of Year 8 Mr R Baker BSc
Heads of Department
Art: Mr J McNulty BA
Boys’ Games: Mr N Bird M.Ed
Classics: Mr J Clement BA
Computing: Mr P Fannon BSc
Design & Technology:
Mr A Warden BA
Director of Sports & Activities:
Miss L Goldthorpe BA
English: Miss S Bufton BA
French: Mrs C McRill BA
Geography: Mr A Hayward BSc
Girls’ Games: Miss K Hockley BA
History: Mrs C Smith BA
Mathematics:
Mr O McGuinness BA
Music: Mrs G Perrin BA
Religious Studies:
Mr A Warren GTCL
Science: Mr F Howells BSc
PE: Mr D Lane
PHSE: Mrs J Nicoll
Form Tutors
3CW Miss C Woodman
3GC Miss G Chrisostomou BSc
3NC Miss N Cregg BA
4EP Mrs E Pendred BA
4NH Mrs N Harris BSc
4TB Mrs T Bridge BA
5AD Miss A Desai BSc
5JD Mrs J de Souza Dark B.Ed
5SB Miss S Black BA
5TW Miss T Williams BSc
6AH Mr A Hayward
6JR Mr J Rayner
6KA Miss K Anderson
6SB Miss S Bufton
6WK Mr A Walker
7AP Mr A Perrin
7AW Mr A Warden
7DL Mr D Lane
7IL Miss I List
7MT Miss M Bragan-Turner
7NB Mr N Bird
7RA Miss R Ali
8AC Miss A Caldwell
8AM Mr A McBurnie
8FH Mr F Howells
8JI Mr J Ince
8JN Mrs J Nicoll
8NR Miss N Ramdell
Subject Teachers
Art: Mr J McNulty
Classics/English/Boys’ Games: Mr J Ince BA
Classics/RS: Mrs A Passer BA
Computing, Games & Learning Support: Mr A Perrin BA
Design & Technology, Computing:
Mrs V Van Der Westhuizen BA
English: Ms F Berry BA
English/French: Miss R Ali BA
English/History:
Mr A McBurnie MA
English/History:
Mrs A Schaller BA
English/Latin/French:
Mrs L Russo BA
French & EVC Coordinator:
Mrs C McRill BA
French/Spanish:
Miss M Bragan-Turner BA
French/Spanish Coordinator: Mrs M Allen BA
Geography/Classical Studies: Mrs K Pople BA
Head Cricket Coach/Boys’ Games: Mr P Weekes
History: Mrs H Hardy BA
History/RS/Learning Support: Mrs L Nunez BA
Humanities: Mrs K Paul B.Ed
Maths/Boys’ Games:
Mr J Norbury MA
Maths/Science/Games:
Mr R Baker B.Ed
Maths: Ms N Ramdell BSc
Maths: Miss J Scheepers BSc
Maths/Boys’ Games:
Mr G Tongue BSc
Maths/Games: Mrs J Nicol BEd
Music/RS: Mr A Warren GTCL
PE/Boys’ Games:
Mr A Walker BSc
PE/Girls Games:
Miss K Anderson B.Ed
PE/Girls’ Games: Miss I List BA
Science: Ms A Caldwell BSc
Support Teachers
Mrs S Khan
Mrs S Sulkin
Mrs S Wiltshire
Mrs S Obadiah
Learning Support
Director of Learning Support: Mrs L Watters BA
Learning Support Upper School: Mrs L Nunez BA
Learning Support Lower School: Mrs M Corcoran B.Ed
EAL Coordinator: Miss P Southall MA
Counsellors
School Counsellor:
Ms C Freeman BA
School Counsellor:
Mr S Kohon BA
School Counsellor:
Mr B Stambler BA
Support Staff
Head of Marketing: Mrs L Symes
Network Administrator:
Dr J White PhD
Headmaster’s PA:
Mrs P Smith BSc ( Hons)
Data Manager: Mrs A Gritz
Head of Admissions:
Mrs I Manfredi
Office Manager: Mrs L Daly
Receptionist/Club Administrator: Mrs N Pagnotta
Attendance Officer: Mrs K Webster
Attendance Officer/Admissions Assistant: Miss E Zelinger
Receptionist: Mrs C Jayson
Librarian: Mrs C Hunt
School Nurse: Ms N Anderson
Health Care Assistant: Mrs N Brown
Science & DT Technician:
Mrs P Daly
Stem & Reprographics: Miss E Daly
Maintenance: Mr S Smith
Security: Mr D Black
Catering Manager: Mrs M Johnson
Lunchtime Supervisor: Mrs E Bell
Lunchtime Supervisor:
Mrs M Honvari BA
Lunchtime Supervisor:
Miss C Diogo
Peripatetic Music Staff
Brass: Mr M Blake B.Ed LRAM
Cello: Dr O Gledhill PhD MA(Mtpp) PGCA ARCM
Cello: Mrs K O’Kane BMus
Clarinet and Saxophone: Mr L Daniel BMus
Drums: Mr M Flourenzou
Flute: Mr A McAfee BA
Guitar: Mr J Bradford BA BMus LGSM LLCM ALCM
Guitar: Mr J Preiss MMus
Guitar: Mr A Poole PhD, MA, BSc
Piano: Mr J Bailey MMus
Piano: Miss S Llewellyn BMus, GSMD
Violin Coordinator: Mr A Cucchiara GRNCM
Violin: Ms C Emanuel Dip RCM
Voice: Dr O Brignall PhD BMus
Voice: Miss R Havel BMus
Voice: Mrs C Hopper BMus, LRAM, DipRAM
Voice: Mrs H Kyle BMus
Voice: Ms J Tate BA
Woodwind: Ms K Bywater ARAM